The Mark Time Awards

What's New



Questions?
Email: oworld@whidbey.com

May 2018
Feb 2018
Mar 2017
Jun 2016
May 2016
Mar 2016
Jan 2015

2018 Mark Time Finalists

Mark Time Finalists in All Categories


(Alphabetically by Producer)
Released May 8, 2018


Winners will be presented June 7 at the HEARNow Festival in Kansas City, MO. Ceremony will include a performance of Great Northern Audio’s Dialogue With Martian Trombone.

MARK TIME AWARD


David Benedict, Atlanta Radio Theater
Lone Star Planet, Parts 3 and 4

Jack Bowman, The Wireless Theatre Company, London
The Springhill Saga: The Lords of the World

John Eder, Los Angeles, CA
Swear Jar, (from “To The Manor Borne By Robots”)

Todd Faulkner, Uncanny County LLC, NY, NY
The Boy Who Cried Martian

Jason Hardcastle, Heorot Media LLC, Wilmington DE
Cerberus Rex

Eric Saras, Amity Bros., Jersey City, NJ
Marsfall

Dieter Zimmermann, protophonic, Cape Town, South Africa
Brad Lansky and the Result War


NICK DANGER PRIZE


William Dufris, Pocket Universe Productions, S. Portland, ME
Sight Unseen

Greg McAfee, Downstairs Entertainment, San Diego, CA
Rex Rivetter: Private Eye

James Wortman, Every Now and Then Theatre, Ventura, CA
Houdini’s Secret Life


THE SQUEEKY PICKLE


Darrell Brogdon, Right Between The Ears, Parkville MO
Over and Out Show

William Dufris, Audiocomics, S. Portland ME
Draculer RFD

Jonathan A. Goldberg, Roi Gold Productions, Westwood NJ
The Fall of the House of Sunshine

Cat Simril Ishikawa, N. Vancouver Canada
Cast


THE OGLE FOR FANTASY


David Benedict, Atlanta Radio Theatre
Nairobi Jack Rackham and the Lost Gold…Episode 8

Roger Gregg, Dublin, Ireland
The Muse Unbidden

Michel Lafrance, The Owl Field, UK
The Fairy Tree

Lamplighter Ministries, Mount Morris NY
The Giant Killer

THE OGLE FOR HORROR


William Dufris, Dagaz Media, S. Portland ME
The Floodgates of Willowhill

Todd Faulkner, Uncanny County LLC, NY, NY
Coulrophobia

Kaitlin Statz, Fool and Scholar Productions, Sarasota, Fl
The White Vault (Season 1)